Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Најмалку 21 жртва при лавини во Авганистан

Најмалку 21 лице загинаа во серија лавини што вчера ја погодија Дајкунда, централна провинција во Авганистан, соопштија властите.

Како што кажа портпаролот на Министерството за вонредни ситуации, седум лица се водат за исчезнати, додека 10 се повредени.

Во лавините уништени се околу 50 куќи, а жртвите се членови на две семејства.

Спасувачките тимови бараат преживеани, а поголем број патишта се затворени поради опасност од нови лавини.

Оваа зима во тој дел на Авганистан беше многу тешка, со обилни снежни врнежи, лавини и поплави. Вкупниот број настрадани во временските непогоди во последните неколку месеци изнесува 72 лица/Makfax

спонзорирано: