Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Трамп му честиташе на Џонсон за убедливата изборна победа

Donald Trump/Offical fan page

Американскиот претседател Доналд Трамп му честиташе на британскиот премиер Борис Џонсон за неговата убедлива изборна победа.

„Честитки до Борис Џонсон за големата ПОБЕДА!“, напиша Трамп на „Твитер“.

Трамп исто така рече дека Велика Британија и САД сега ќе можат да постигнат нов трговски договор по брегзит.

„Тој договор има потенцијал да биде многу поголем и попрофитабилен од кој било договор што може да се постигне со ЕУ“, рече Трамп.