Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Американскиот Сенат одобри резолуција, убиствата на Турците врз Ерменците ги призна за геноцид

фото Pixabay

Резолуцијата претходно три пати беше блокирана на барање на Белата куќа, но денеска едногласно беше прифатена.

Необрзувачката резолуција, што ја поднесоа демократиот сенатор Роберт Менендез од Њу Џерси и републиканскиот сенатор од Тексас,Тед Круз, потврдува дека геноцид имало и дека за тоа е одговорна Турција, пренесоа американските медиуми.

Турција со години лобираше против американското признавање на убиствата на османлиските Ерменци за геноцид.

loading…