Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Силен земјотрес крај брегот на Чиле

Силен земјотрес од 6 степени е регистриран утринава крај брегот на Чиле, соопшти американскиот геолошки центар.

Земјотресот е регистриран во море, на длабочина од 32 километри и 34 километри југозападно од пристанишниот град Арика.