Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Во рудник за јаглен во Кина загинаа 15 работници

Најмалку 15 рудари загинаа, а девет се повредени во несреќа во рудник за јаглен во Кина, соопштија денеска локалните власти.

Акцијата за спасување била прекината утрово, бидејќи сите преживеани излегле од јамата во северната провинција Шанкси.

Истрагата за причината за експлозијата е во тек.

Кинеските рудници се сметаат за најсмртоносни во светот. Честа причина за рударски несреќи се експлозиите на метан.

Поголемото почитување на прописите за безбедност, обуката на работниците и затворањето на мали рудници придонесло да се намали бројот на несреќи во последните години./Makfax