Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Размена на заробени талибанци за Американец и Австралиец

Претставниците на талибанците изјавиле за агенцијата АП дека тројца талибански затвореници ослободени од Кабул, кои се на пат за Катар, таму ќе бидат разменети за заложници од САД и Австралија, кои бунтовниците ги држат како заложници.

Засега е непознато каде се наоѓаат двајцата заложници, Американецот Кевин Кинг и Австралиецот Тимоти Викс.

Тројцата талибански затвореници, меѓу кои и Анас Хакани, помладиот брат на Сираџудин Хакани, кој ја предводи озлогласената мрежа „Хакани“, требаше да бидат ослободени пред повеќе од една недела по наредба на авганистанскиот претседател Ашраф Гани./Makfax