Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Десет лица приведени при контроли во седум скопски локали

Викендов, во периодот од 23 до 04 часот наутро од страна на скопската полиција, Управата за јавни приходи, Државниот пазарен инспекторат и Државниот инспекторат за труд беа преземeни мерки и активности за контрола во седум угостителски објекти во Скопје.

Како што информираат од МВР, при контролите биле приведени 10 лица: 42-годишник од Скопје поради утврдување на идентитет, 32-годишник поради омаловажување на полицаец при вршење службени дејства, скопјанец кој во локал дошол со боксирач и седум малолетници поради присуство во ресторан надвор од законски дозволениот период, односно по 24 часот.

Во еден локал биле пронајдени кесички со марихуана, кесичка со тврда материја во бела боја и таблети, а и во службените простории од објектот исто така биле пронајдени марихуана и прашкаста материја, за што по целосно документирање ќе се поднесат и соодветни поднесоци.

Од страна на Управата за јавни приходи, Државниот пазарен инспекторат и Државниот инспекторат за труд констатирани се повеќе неправилности во работењето на пет угостителски објекти и тоа: нерегуларности во дневен промет, нерегистрирано вршење на дејност, неправилно и неуредно водење на службена евиденција./Makfax