Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Доживотен затвор за јапонски политичар поради шверц на дрога во Кина

Суд во јужна Кина осуди поранешен јапонски политичар на возраст од 76 години на доживотен затвор поради обид за шверц на дрога во куфер во 2013 година.

Судот пресуди дека Такума Сакураги, поранешен пратеник од јапонската префектура Аичи, се обидел да прошверцува повеќе од три килограми метанфетамин.

Сакураги бил приведен за време на проверка на багаж на аеродром.

Кинеските обвинители во овој случај побараа смртна казна, па доживотен затвор и на крај затвор од најмалку 15 години.

Судот во неколку наврати го одложуваше читањето на пресудата, неведувајќи ја сложеноста на случајот како причина./Makfax