Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Tрамп: САД ги напуштиja Курдите затоа што не ни помогнаa во Втората светска војна

Американскиот претседател Доналд Трамп ја бранеше својата одлука во врска со повлекувањето на трупите од Сирија пред офанзивата што ја започна Турција, велејќи дека САД ги напуштиле Курдите затоа што не им помогнале на САД во Втората светска војна.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган вчера започна воздушен напад, а потоа и копнена офанзива во североисточна Сирија, каде главна цел ќе бидат сириските демократски сили (СДФ) предводени од Курдите, при што Анкара има за цел да создаде „безбедна зона“ во областа.

Во пресрет на операцијата, Соединетите Држави изјавија дека тие дозволуваат премин на Турците и ги повлекуваат своите трупи, оставајќи ги своите најголеми сојузници во борбата против Исламската држава.

„Не ни помогнаа во Втората светска војна, не ни помогнаа во Нормандија“, рече Трамп и додаде дека и покрај тоа, Америка ги сака Курдите.

Територијата на таканаречениот Курдистан се наоѓа на тромеѓата на Ирак, Сирија и Турција и е оддалечена приближно 4.000 километри од Нормандија.

Трамп исто така изјави дека САД не ја поддржуваат воената операција на Турција, што го потврди и државниот секретар Мајк Помпео, кој рече дека САД не дале „зелено светло“./Makfax

Loading…


Во тренд…