Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Четириесет пожари беснеат во Австралија, изгореа над 30 куќи

фото Pixabay

Околу 500 пожарникари се борат против пожарите кои се надвор од контрола на истокот во Австралија, а досега изгореа 30 куќи, пренесуваат австралиските медиуми.

Над 40 пожари избија во Нов Јужен Велс. Температурите денеска се пониски, а пожарникарите вчера имаа проблем поради силниот ветер.

Најмногу е погодено селото Рапвил, каде живеат 250 жители, а некои од нив ноќта ја поминаа во училиштата. Се претпоставува дека во тоа село пожарот намерно е предизвикан.

Претставник на локалната противпожарна служба, Мајкл Брет рекол дека о таа област била забележана „сомнителна активност“. Како што се наведува, изгореле 100.000 хектари нискостеблеста шума, а дожд се очекува в петок.

Неколку луѓе се пренесени во болница поради помали изгореници и проблеми со дишењето. Точниот број на повредени не е познат. Австралискиот премиер, Скот Морисон оцени дека ситуацијата е опасна./Makfax

Loading…


Во тренд…