Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Стоилковски побара од Филипче и Дончев да поднесат оставки

Цела недела откако експлодираше аферата „Рекет 2“, Венко Филипче никаде го нема, изјави на прес-конфренција, портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски. Тој порача дека не смее да се замижи пред истрагата и побара од Ден Дончев и Венко Филипче да поднесат оставки, бидејќи од позиција на моќ би можеле да влијаат врз работата на истражните органи, а може да влијаат и врз докази и сведоци.

ВМРО-ДПМНЕ бара истрага која ќе одговори на прашањата дали зад намерата на Ден Дончев и на Венко Филипче да се сопре продажбата стои изнуда на пари и месечни транши кај благајник во струмичко, како и дали Дончев комуницирал или на некој начин бил во контакт со Зоран Милески Кичеец и дали преку него е вршен притисок приватна успешна компанија да биде продадена на лице по волја и избор на Дончев.

„Зошто ако имало криминал ФЗОМ продолжил со соработката со компанија за која се сомнева дека има криминал? Кој е благајникот со брада во струмичко? Дали е злоупотребена и вмешана Управата за финансиско разузнавање? Дали зад истрагата за наводен криминал и смрзнувањето на капиталот на приватен бизнисмен не стои рекетирање и зошто нема никакви резултати од таа истрага и по година дена? Дали Зоран Заев бил запознаен со притисокот врз приватниот бизнисмен и доколку е запознаен, дали го аминувал односно зошто не го пријавил Рекет2 кај Рускоска? Дали македонското МНР и Никола Димитров биле запознаени за Рекет2 од странски дипломат и во тој случај зошто тоа го пријавил кај Рускоска?“, се прашањата што портпаролот на опозициската партија ги постави на денешната прес-конференција.

Стоилковски оцени дека во Македонија економијата живее во страв од секојдневни нови рекетирања испорачани од власта и го повтори ставот дека се неопходни предвремени избори.

error: Соддржината е заштитена.