Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Вооружен Полјак убиен во Германија

Германската полиција уби Полјак (25), кој побегна од Полска во Германија, откако наводно убил девојка во неговата земја.

Човекот е убиен во средата попладне, кога полицијата го запрела автомобилот на автопатот врз основа на потерница од Полска, по што тој пукал со пиштол врз нив, предизвикувајќи ја полицијата да го застрела, пренесува АП.

Тој бил осомничен за убиство на украинска државјанка (26) во перална, а германската полиција била предупредена дека е вооружен и опасен.

Германското обвинителство ќе го преземе целиот случај.