Секогаш во средиштето на збиднувањата...

(видео) Заев: Мицкоски е подготвен да ги жртвува НАТО и ЕУ за да го спаси криминалот

Премиерот Зоран Заев на прес-конференција по синоќешната лидерска средба рече дека жали што синоќа не постигнале договор за законот за Јавно обвинителство.

Заев рече дека ВМРО-ДПМНЕ побарала предметите на СЈО пред 30 јуни 2017 година да ги преземе обвинителството чијшто шеф ќе дојде на предлог од опозициската партија.

„Ги интересира да го спасат режимскиот криминал“, кажа премиерот пред новинарите.

„Мицкоски е подготвен да ги жртвува НАТО и ЕУ за да го спаси криминалот“, рече Заев.

Заев спомна и дека виновници за недобивање датум за почеток на преговорите од ЕУ ќе бидат само лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, и неговата партија.

На новинарско прашање како го коментира статусот на „Фејсбук“ на пратеникот Антонијо Милошоски, Заев рече: „Лично мислам дека истрагата за ‘Рекет’ води кај Мицковски, ама тоа е мое лично мислење“.

Премиерот кажа дека ја разбира реакцијата на новинарите кои синоќа ја напуштија средбата по долгочасовното чекање и одложените информации за тоа кога ќе има информација по одржувањето на лидерската средба, но како што рече, работеле на тоа да се изнајде решение за проблемот.