Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Помпео најави дека е можно Трамп да се состане со иранскиот колега Рохани

Donald Trump/Offical fan page

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека претседателот Доналд Трамп би можел да се состане со иранскиот колега Хасан Рохани на претстојното Генерално собрание на ОН „без предуслови“.

Помпео на прес-конференција најави наметнување нови санкции врз групи за кои САД сметаат дека се терористички, вклучително и Иранската револуционерна гарда. Од администрацијата на Трамп најавија дека претседателот е подготвен за состанок без предуслови.