Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Поранешниот турски вицепремиер формира нова партија

Поранешниот турски вицепремиер Али Бабаџан најави дека ќе формира нова политичка партија до крајот на годинава.

Бабаџан ја напушти Партијата за правда и развој на претседателот Реџеп Таип Ердоган (АКП) во јули поради, како што рече, длабоки разлики, пренесува „Ројтерс“.

Тој беше меѓу основачите на АКП, министер за економија и надворешни работи, а потоа од 2009 до 2015 година вицепремиер.

Во своите први коментари по напуштањето на АКП, Бабаџан за весникот „Карар“ рече дека владејачката партија се оддалечила од нејзините основни принципи и дека сè уште работи на собирање истомисленици за да формираат тим за водење на новата партија.

Тој додаде дека Ѓул го поддржува, но не е официјално вклучен.

„Ова ќе потрае некое време. Ние сакаме партијата да биде формирана пред 2020 година. Квалитетот е многу важен“, изјави Бабаџан за весникот.