Секогаш во средиштето на збиднувањата...

За само два часа на Истра 11.000 молњи

За само два часа утрото во југоисточна Истра биле евидентирани 11.000 молњи, а два феномени, познати како „пијавици“, се забележани и на морето на јужна Истра и во близина на Брион.

Времето претпладне беше нестабилно низ целата Истра, со локални поројни дождови проследени со грмотевици, кои најмногу ги погодија Пула, Медулин и Премантури.

Во текот на ноќта меѓу сабота и недела најмногу дожд паднал во околината на Ровињ.

спонзорирано: