Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Шпански ловец се приближил до авионот на рускиот министер за одбрана

Ловецот Ф-18 кој се обидел да се приближи до авионот на рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, над неутрални води во Балтичкото Море, припаѓа на воената авијација на Шпанија, објави порталот Еј-би-си.

Авионот е дел од мисијата на НАТО за патролирање во балтичкиот воздушен простор, додава порталот.

Мадрид во балтичките држави распореди вкупно пет ловци Ф-18, заедно со 140 членови на екипажот и други воени службеници.

Шпанскиот контингент е стациониран на територијата на Литванија и ќе остане на Балтикот до крајот на август. Мисијата на НАТО во овој регион во моментов ја извршуваат шпански, британски и унгарски воздушни сили.

Претходно, руското Министерство за одбрана соопшти дека инцидентот се случил кога авионот на министерот придружуван од два борбени авиона Су-27 од Балтичката флота на Русија од Калининград летал кон Москва.

Руските борбени пилоти го протерале авионот на НАТО, спречувајќи го да се приближи до авионот на министерот.

Во тренд…