Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Меркел сака да биде запаметена по тоа што се трудела

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека се надева дека во историските книги за неа ќе биде напишано само едно – се трудела.

За време на јавната манифестација во градското собрание на градот Стралсунд, на прашањето на новинарот што ќе прочитаат децата за неа во историските книги за 50 години, таа размислувала неколку секунди, а потоа одговорила со насмевка – „се трудеше“.

Публиката гласно се насмеала на нејзините зборови и ја поздравила со аплауз, пренесува „Политико“.

На прашањето што ќе прави откако ќе ѝ истече мандатот, таа ркла дека нема намера да продолжи активно да се занимава со политика.

Во тренд…