Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Експлозии во складиште за оружје во Иран – еден загинат, повредени голем број деца

Едно лице загина, а 29 се повредени во пожар што избувна во јужно предградие на Багдад. Огнената стихија била проследена со експлозии, при што има и загинати и повредени, а повеќето од нив се деца.

Пожарот избувнал во база на шиитските сили за самоодбрана во која имало ракети со краток дострел. Поради пожарот активирани биле и неколку ракети што паднале во населби одалечени неколку километри, при што се повредени 14 лица, од кои повеќето се деца.