Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Поради дефект на лондонските аеродроми пренасочени голем број летови

Летовите на двата најфреквентни аеродрома во Лондон, „Хитроу“ и „Гетвик“ се пренасочени поради технички проблеми во главниот центар за контрола на воздушниот сообраќај за јужна Англија, соопштија денеска аеродромските служби.

„Имаме технички проблем со системот во контролниот центар, што предизвика ограничување на летовите. Правиме се што е во наша моќ да го решиме тоа што побрзо“, соопшти контролниот центар НАТС.

„Евроконтрол“, пак, потврди дека дефектот предизвикал пренасочувања на голем број летови на двата аеродрома.