Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Силно невреме ја погоди Хрватска: Град со големина на тениско топче паѓаше во Горски котар

Силно невреме со град во вторникот попладне го погоди северниот дел на Горски котар во Хрватска.

Невремето пристигнало во Хрватска од соседна Словенија, каде исто така  паѓал град.

Екстремната активност на грмотевици беше забележана во потесното подрачје на општината Брод Моравице, каде што падна големиот дел од градот, пишува порталот Neverin.hr.