Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Владејачката партија во Албанија покренува импичмент против Мета

Претседателството на владејачката албанска Социјалистичка партија, чијшто лидер е премиерот Еди Рама, одлучи да покрене постапка за промена на претседателот Илир Мета, откако донесе одлука за одложување на локалните избори.

Портпаролот на албанската влада и министер за сораборка со парламентот, Елиса Спиропали, соопшти дека постапката за импичмент на албанскиот претседател ќе почне в четврток во албанскиот парламент.