Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Речиси 100 лица загинаа во напад врз село во Мали

Непознати напаѓачи нападнале едно село во централниот дел на Мали во неделата, при што загинале 95 лица, информира Министерството за одбрана на Мали, пренесува „Спутник“.

„Во моментот има 95 мртви цивили. Телата се изгорени, а продолжуваме да бараме и други”, рече еден официјален претставник на округот Кунду.

Малиски безбедносен извор од местото на масакрот изјавил дека едно село на племето Догон е практично избришано. Ловците од племето Догон се дел од Бамбара, која е дел од најголемата етничка група Манде во Мали.

Судирите меѓу Догоните и Фулани за пристап до земја и вода станаа почести во последните неколку месеци.