Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Зеленски распиша вонредни парламентарни избори во Украина

Новиот украински претседател, Володимир Зеленски, денеска, еден ден по инаугурацијата, распиша предвремени парламентарни избори за 21 јули.

Указот за распишување на изборите е објавен на интернет-страницата на претседателството, а со тоа и официјално е распуштен парламентот.

„Со овој документ се стопираат овластувањата на парламентот и се распишуваат предвремени парламентарни избори за 21 јули“, се наведува во указот.

Зеленски вчера положи заклетва со ветување дека ќе ја прекине војната со сепаратистите поддржани од Русија и ќе го распушти парламентот, чии членови ги опиша како група која е заинтересирана само за лично богатење.