Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Нападната руска база во Сирија

Руската база во Сирија, Хмејмим, била нападната од терористи на групата Џабат ал-Нусра, а руската воздушна одбрана соборила две беспилотни летала, соопшти денеска руското Министерство за одбрана.

Терористичките дронови летале кон воздухопловната база Хмејмим од север и североисток, се вели во соопштението на агенцијата „Тасс“.

Нападот врз базата се случил вечерта на 19 мај од ракетен систем, а сите проектили биле уништени.

Во нападот нема жртви, ниту материјална штета, соопшти руското Министерство.

error: Соддржината е заштитена.