Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Фрлена боја врз резиденцијата на американскиот амбасадор во Атина

фото Pixabay

Членовите на грчката анархистичка група „Рубикон” рано утринава фрлија боја врз резиденцијата на американскиот амбасадор во Атина, а потоа избегаа на мотоцикли, објави „Катимерини“.

Американскиот амбасадор во Грција, Џофри Пајат, го осуди нападот врз неговиот дом во Атина.

На својот твитер-профил тој го карактеризира нападот како „детски вандализам” и истакна дека ќе соработува со грчките власти за да се казнат сторителите.
Амбасадорот исто така рече дека „уништувањето на имотот не е мирен протест”.

Грчкото Министерство за надворешни работи, исто така, го осуди нападот, велејќи дека тоа е „неприфатливо и неодговорно дело што нема да им наштети на пријателството и пошироката соработка меѓу нашите две земји”.

Анархистичките и ултралевичарските групи често вршат вандалистички напади врз домовите или канцелариите на дипломатите и политичарите во Атина, при што обично фрлаат боја.

error: Соддржината е заштитена.