Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Запленeти половина тон кокаин во Франција во вредност од 40 милиони евра

На крајот од минатиот месец во северното пристаниште Данкерк француските власти запленија половина тон кокаин во вредност од околу 40 милиони евра, рече денеска францускиот министер за финансии, Жералд Дарманин.

Се тврди дека дрогата била пронајдена на 29 април на брод со контејнери кој носел банани од малата јужноамериканска држава Суринам.

„Француското државно обвинителство спроведува понатамошни истраги”, рече Дарманин во соопштението.

error: Соддржината е заштитена.