Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Руското МНР предупредува дека САД се подготвуваат за употреба на нуклеарно оружје во Европа

Со распоредувањето на нуклеарно оружје во Европа, САД се подготвуваат да го користат со дозвола од ненуклеарни европски држави, изјави за „Спутник“ Владимир Ермаков, директор на Одделот за неширење и контрола на оружје во руското МНР.

„За жал, некои земји зависни од Вашингтон се преправаат дека ништо не се случува или едноставно се плашат дури и да размислуваат за провокативната природа на фактот дека во 21 век постои подготовка за употреба на нуклеарно оружје со учество на ненуклеарни држави на територијата на Европа”, рече Ермаков.

Според дипломатот, невозможно е сериозно да се зборува за зајакнување на режимот на неширење на нуклеарното оружје, кога „цивилизираните“ европски држави продолжуваат безумно да се ставаат на работ на нуклеарна катастрофа и целосно самоуништување.

Во март, американските воздухопловни сили објавија дека распоредиле шест нуклеарно способни бомбардери Б-52 во Европа, што наиде на критики од Кремљ.

Во април Ермаков рече дека американските воени вежби кои вклучуваат нуклеарна компонента може да резултираат со катастрофални настани, а Европа мора да ги сфати ризиците од учество во такви луди активности.

error: Соддржината е заштитена.