Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Трамп пак му се спротивстави на Парламентот, гласаше против резолуцијата на Конгресот

Donald Trump/Offical fan page

Американскиот прeтседател, Доналд Трамп, стави вето на резолуцијата на Конгресот, со која се бараше спречување на американската поддршка на саудиската коалиција во војната во Јемен, спротивставувајќи се на тој начин втор пат во два месецa на одлуката на парламентот.

„Оваа резолуција, која е бескорисен и опасен обид да се ослабнат моите уставни овластувања, ги става во опасност животите на американските граѓани“, изјави Трамп.

Конгресот го искористи законот изгласан во 1973 година за ограничување на воените овластувања на претседателот во судири во странство.

Пратениците повикаа на ставање крај на операциите во Јемен, каде од 2015 година Пентагон дава неборбена поддршка на коалицијата предводена од Саудиска Арабија, која е сојузник на САД.

„Даваме поддршка од повеќе причини. Пред сè, наша задача е да ја заштитиме безбедноста на над 80.000 Американци кои живеат во некои земји на коалицијата, а кои биле жртви на нападите на Хуните од Јемен“, порачал Трамп.

Во тренд…