Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Москва верува дека Дамаск треба да ја задржи контролата над североисточна Сирија

Pixabay

Москва верува дека легитимната сириска влада треба да ја врати контролата над североисточниот регион во земјата што е можно поскоро, изјави рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, пренесува ТАСС.

„Потребно е да се реши прашањето во врска со североисточниот дел на земјата и левиот брег на реката Еуфра за да се постигне една од приоритетните задачи и да се обезбеди враќање на контролата на легитимната влада врз регионот”, нагласи Лавров.

Зборувајќи за други важни цели, високиот руски дипломат ја истакна потребата да се изгради дијалог со Курдите и да се осигураат интересите на Турција кога е во прашање безбедноста во пограничните области на Сирија.

Во тренд…