Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Трамп предложи рекорден буџет од 4.700 милијарди долари

Donald Trump/Offical fan page

Претседателот на САД, Доналд Трамп предложи рекорден буџет од 4,7 милијарди долари за претстојната буџетска година.

Предлогот кој шефот на Белата куќа го изнел синоќа, предвидува нагло намалување на домашните трошоци, поголемо финансирање на Пентагон, како и 8,6 милијарди долари за ѕидот на границата со Мексико, што го осмисли Трамп.