Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Снег натрупа на овие патишта: АМСМ излезе со важна информација

Во 16.30 ч на патниот правец крак Маврово – Дебар воведена е забрана за сообраќај за тешки товарни возила. Во 17.50 ч воведена е забрана за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Гостивар – Кичево преку планинскиот превој Стража.

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози,додека во Маврово и на планинските превои Стража и Ѓавато има остатоци од кашест снег по интервенција на нашите дежурни служби. Врнежи од снег има на планинските превои Стража, Ѓавато и во Маврово.

Од АМСМ потсетуваат дека законската обврска за задолжително поседување на зимската опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба, трае до 15 март.

error: Соддржината е заштитена.