Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Сингапур забрани летови на Боинг 737 Макс од и надвор од земјата

Сингапурската управа за цивилно воздухопловство привремено ја суспендираше флотата на авиони Боинг 737 Макс од летање во и надвор од земјата, објави Би-би-си.

Одлуката следи откако авион на компанијата „Етиопијан ерлајнс“, Боинг Макс 8, се урна во неделата, при што загинаа 157 луѓе.

Тоа беше втора фатална несреќа на ист модел на авион -Боинг, за помалку од пет месеци.

Сингапурскиот аеродром „Чанги“ е шестото најпрометно место на светот и е главен центар кој ги поврзува Азија со Европа и САД.

Но, само мал број на авиокомпании летаат со авиони „Макс“ во и надвор од земјата.

Сингапур се верува дека е првата земја која ги забрани сите варијанти на флотата на „Макс“ авионите. Суспензијата стапи на сила од 14 часот по локално време.