12 C
Скопје
22. април 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Високите екс-функционери на ВМРО ДПМНЕ пренесени во Шутка

Судот вечерва им одреди притвор на поранешните високи функционери на ВМРО ДПМНЕ, Спиро Ристовски и Миле Јанакиески.

Поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, кој претходно беше приведен, од судот замина бидејќи се повика на пратеничкиот имунитет.

Основното јавно обвинителство ги сомничи организирање на упадот и насилството во Собранието на 27 април.