Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Кина лута дека американските бродови влегле без дозвола

Министерството за надворешни работи на Кина изрази лутина што два американски воени брода минале во близна на остров во Јужното Кинеско Море, територија што Кина тврди ѝ припаѓа.

Американските бродови влегле во водите без довола на Кина, изјави портпаролката на министерството, Хуа Чунјинг, пренесе „Ројтерс“.

Односите меѓу САД и Кина се влошија поради трговскиот спор, а особено пред 1 март кога истекува рокот за постигнување трговскиот договор меѓу двете земји.

Во тренд…