Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Кремасти тестенини од само три состојки!

За да добиете кремасто јадење со тестенини не ви треба сирење или некој друг млечен производ. Истиот ефект можете да го постигнете и со индиски ореви.

Состојки:

400 гр тестенини
400 мл доматен сос
200 гр индиски ореви
сол
бибер
100 мл вода
2-3 чешниња лук
Начин на подготовка:

Згответе ги тестенините.

Во блендер сомелете индиски ореви со вода, зачини и лук додека не добие глатка смеса.

Измешајте ги индиските ореви со тестенините и преку прелијте со доматен сос кој сами сте го зготвиле од сезонски плодови (можете да користите и готов сос).

Послужете топло со сезонска салата по желба.

Добар апетит!

Во тренд…