Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Три секојдневни напивки кои брзо ќе ви ги стопат празничните килограми

фото Pixabay

Кога држат диета, многумина не се свесни дека за успех во тоа е многу важно и што пијат затоа што има некои пијалаци кои содржат многу калории и на тој начин го саботираат процесот на губење на тежината.

Многу е важно да се обрне внимание на нутритивните и енергетските вредности на секој пијалок. Од друга страна, исто така има и пијалоци кои се корисни за губење на тежината, а ви ги предлагаме

Вода

Најважниот сојузник во губењето на тежината е вода која учествува во метаболичките процеси во телото. Додека 20 проценти од водата се надоместува преку внес на храна, остатокот треба да се внесе со течност. Водата не соддржи калории, па затоа е најдобриот избор за течноста за полнење за време на губење на тежината.

Истражувањата откриваат дека внесувањето на една чаша вода 20 минути пред оброците влијае на помал калоричен внес за време на оброците.

 

Кофеин

Ова вклучува кафе и чај. Кафето се препорачува без засладувач, и ако користите млеко со кафе, погрижете се да не користите млеко во напитокот. Корисно е да пиете зелен чај затоа што има корисен ефект врз целокупното здравје, но исто така промовира губење на тежината. Некои состојки содржани во овој чај ја зголемуваат потрошувачката на енергија и го забрзуваат метаболизмот.

 

Природен сок

Најдобро е да пиете сок што самите ќе го приготвите, како сок од портокал или сок од лимон. Ако свежо овошниот сок е густ, секогаш можете да додадете вода и да го разредите. Можете исто така да додадете мед на сокот, ако сакате посладок вкус.