36.8 C
Скопје
23. јуни 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Први вести Свет Во тренд...

Објавено видео од спасувањето на македонските скијачи во Банско

По тричасовна акција, синоќа успешно се извлечени петмина македонски сноубордери и скијачи кои залутале и паднале во бездна на Пирин кај Банско, Бугарија. Тие биле спасени околу 21 часот, а во акцијата учествувале десет спасувачи.

„Операцијата за спасување на петтемина македонски скијачи и сноубордери, кои на Пирин скијале надвор од назначени локации и при тоа паднале во бездна, успешно е завршена“, соопшти Планинската спасувачка служба.

Сите петмина се во добра состојба.