Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Трагедија на Банско – загинаа младо момче и девојка

Млади момче и девојка загинаа денеска во Лаавина во Пирин, во регионот на Банско, кај врвот Тодорка.

Според пишувањата на медиумите, жртвите сами ја предизвикале лавината, пренесува „ offnews.bg“.

Прво било откриено едно од телата, а малку подоцна и другото.

На местото работел целиот одред на Планинска спасителска служба – Банско, заедно со кучиња трагачи.

Оттаму препорачуваат скијачите и сноубордистите да не се оддалечуваат од пистите и да не навлегуваат во опасни зони.

Според „Блиц.бг“, загинатите се Бугари.