Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Канчевска распали по ДПМНЕ: Ние не сме предавници, туку тие кои личните интереси ги ставаат пред државните

Пратеничката од групата од 8 пратеници кои ги поддржуваат Уставните измени, Елизабета Канчевска Милевска ја обвини ВМРО ДПМНЕ за лажен патриотизам.

Таа го образложи амандманот со кој бараат Република Северна Македонија да се употребува само за меѓународна употреба.

Канчевска образложение од Владата зошто ова е неприфатливо и зошто се одело на ерга омнес во Договорот од Преспа. Канчевска жали што ВМРО-ДПМНЕ не се на собраниската седница за да ги образложи нивните аргументи.

:Заев ќе го води сенка оти велеше дека нема да го менува уставното име, но и раководството на ВМРО-ДПМНE да не се служи со лажен патриотизам. ВМРО-ДПМНЕ го избра најлесниот и најсрамниот пат да не присуствува на седницата. Им порачувам дека ние не сме предавници туку тие кои личните интереси ги ставаат пред државните” рече Канчевска Милевска.