Секогаш во средиштето на збиднувањата...

19 јануари неработен ден за граѓаните од православна вероисповед

Министерството за труд и социјална политика информира дека 19 јануари, сабота, е неработен ден за граѓаните од православната вероисповед во Република Македонија.

Во сабота се празнува Богојавление или Водици — денот на кој според христијанското предание Свети Јован Крстител го крстил Исус Христос во реката Јордан.

Од Министерството за труд и социјална политика преку соопштението на граѓаните од православната вероисповед им го честитаат празникот Богојавление (Водици).

Во тренд…