Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Daily Archives

јануари 11, 2019

Ахмети по изгласувањето на уставните измени: Бидна!

Бидна! – вака лидерот на ДУИ Али Ахмети на својот Фејсбук профил го означи завршувањето на процесот на Договорот од Преспа во Собранието. Со 81 глас „за“ попладнево во Собранието беа изгласани уставните измени.

Ципрас му честита на Заев

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас, му честита на својот колега Зоран Заев за исходот од парламентарното гласање за уставните измени поврзани со договорот за името со Грција, соопшти кабинетот на Ципрас, пренесе весникот „Катимерини“.…

СДСМ вечерва најжестоко му возврати на Христијан Мицковски: Спреми се за пораз

- Македонија успеа, Мицкоски, Бачев и Груевски се поразени, може да се спремаат за нов пораз на кои било избори Засекогаш ќе остане запаметено: Мицкоски, Груевски, Бачев и Иванов работеа против граѓаните и против ЕУ и НАТО, но не…

(Видео) Бејли: Со нетрпение чекаме да ѝ посакаме добредојде на Република Северна…

Македонија донесе историска одлука. Вашето Собрание гласаше за да ги усвои уставните измени што се потребни за да се имплементира Договорот од Преспа со Грција, рече американскиот амбасадор Џес Бејли во неговото обраќање по усвојувањето на…

Премиерот Заев им честита на граѓаните и пратениците за уставните измени: Заедно ги…

-Им честитам на граѓаните и на пратениците за преземената одговорност за уставните измени со којашто заедно ги отворивме вратите на НАТО и ЕУ за Република Македонија. Во исто време, изразувам благодарност до генералниот секретар на НАТО,…

Столтенберг: Му честитам на Заев за гласањето во Собранието

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, преку својот профил на „Твитер“ му честита на македонскиот премиер Зоран Заев за изгласувањето на уставните измени вечерва во Собранието. „Му честитам на премиерот Зоран Заев за гласањето…

Христијан Мицкоски со неочекуван потег: ВМРО ДПМНЕ побара вонредни парламентарни избори

Извршниот комитет и пратеничката група беше во постојано заседавање и донесе заклучоци. - ВМРО ДПМНЕ не ја поддржува промената на Уставот со цел промена на Уставното име на Република Македониј, промената на идентитетот културата и…

Могерини и Хан го поздравија менувањето на Уставното име на Македонија

- Ние ги искажуваме нашите искрени честитки за гласањето на Парламентот за уставните измени денес. Ова е клучен чекор во спроведувањето на историскиот договор во Преспа. Политичките лидери и граѓаните ја покажаа својата решеност да ја…

Владата на Република Македонија им честита на сите граѓани и на сите пратеници за…

Граѓаните на Република Македонија, преку нивните претставници во Собранието, вечерва, со прифаќањето на уставните измени, напишаа ново, историско поглавје на нашата државност. Тоа е чин кој оддава државничка одговорност и силен…

Вонредна прес конференција на Христијан Мицкоски

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ вечерва во 19 часот и 30 минути ќе оддржи вонредна прес конференција, дознава Centar.mk Според информациите прес конференцијата треба да се оддржи во седиштето на ВМРО ДПМНЕ, каде се очекува обраќањето на…

Кирацовски со моќна порака по носењето на историската одлука: Македонци, со зачуван…

-Истрајноста, трпеливоста и мудроста се наши сојузници кога се бориме за животот на идните генерации, за судбината на државата, за благосостојбата на општеството. За некои одлуки треба визија, храброст и решителност. Владата на Република…

Аирлија Република Северна Македонија – Собранието донесе одлука за промена на…

Собранието со 81 гласа ЗА ги потврди амандманите за промена на Уставот на Република Македонија, со што се оди кон испочитување Преспанскиот договор склучен меѓу Македонија и Грција. Со ова заврши исцрпувачката Собраниска драма која…

Македонија тргнува напред: Ексклузивно ги исцртуваме наредните чекори – Што следува…

Македонија во следниот период станува Република Северна Македонија, откако беа изгласани амандманите за промена на Уставот. Centar.mk успеа да Ви долови дел од чекорите кои ексклузивно ги објавуваме, а ќе следуваат во следниот период.…

Заев со силна порака: Да ги кренеме главите, да се издигнеме над нашите делби и поделби за…

Да ги кренеме главите, да се издигнеме над нашите делби и поделби за да гледаме како гордо се вее нашето знаме пред НАТО во Брисел. Пред нас се белите листови на нашата иднина. Наместо со горчина и гнев, од денеска натаму заедно да ги…

Канчевска распали по ДПМНЕ: Ние не сме предавници, туку тие кои личните интереси ги…

Пратеничката од групата од 8 пратеници кои ги поддржуваат Уставните измени, Елизабета Канчевска Милевска ја обвини ВМРО ДПМНЕ за лажен патриотизам. Таа го образложи амандманот со кој бараат Република Северна Македонија да се употребува…

Почна собраниската седница – се носи историска одлука

Пратениците кои останаа во ВМРО ДПМНЕ не се присутни. Собраниската седница за промена на Уставот започна Се очекува во секој момент да биде донесена одлуката за реализација на Преспанскиот договор. Со над 80 гласа, меѓу кои и оние…

Бачев: Ќе го притиснеме Иванов да испрати писмо дека договорот не е валиден

Лидерот на „Единствена Македонија“ и еден од говорниците на протестите пред Собранието, Јанко Бачев изјави дека и да се изгласаат уставните измени, уште нема да биде сѐ завршено, бидејќи претседателот Ѓорге Иванов би можел да испрати писмо…

(Видео) Демонстрантите до пратениците: Не ја силувајте државата, избрани сте од народот а…

Граѓаните кои протестираат пред Собранието на Република Македонија на пратениците им порачаа дека нема основ да бидат изгласани уставните промени и дека она што се прави во законоданиот дом е силување на нацијата и државата што во ниту еден…

Заедничко соопштение на Владата на Република Македонија и новата пратеничка група од ВМРО…

- Ја информираме јавноста дека со заедничко учество успеавме да постигнеме договор за конечноста на уставните амандмани и уставниот законик со што се обезбедува најмалку 2/3 мнозинство во Парламентот. Добивме максимално можно добар текст…