Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Yearly Archives

2019

Паднаа важни одлуки на Ц.О на СДСМ – Ова се промените

Душко Весковски, директор на Водовод и канализација е поставен за организационен секретар на СДСМ. Дане Талевски останува задолжен за меународна соработка. Мартин Попов е задолжен за центарот за истражување и анализа. Избран е и…

Видео: Се носат важни одлуки – Почна централниот на СДСМ

Предмалку во салата во рамки на х. Инекс Горица во Охрид почна деветтата седница на Централниот одбор на СДСМ. На седницата ќе се дебатира за суштинските промени во партијата, новот систем на делување и работа на партијата, напредокот на…

Видео: Ниту дождот не го спречи – Зоран Заев со мотор од плажата во Долно Дупени оди…

На настанот "Meet Prespa" кој втор ден се оддржува во Преспа, Вчера во Отешево, а денес во селото Долно Дупени премиерот Зоран Заев и покрај нестабилното и врнежливо време со мотор пристигна во Долно Дупени, а потоа се упати на важниот…

Мотоциклист тешко повреден во сообраќајка во кавадаречко

Тешко повреден 24-годишен мотоциклист од Кавадарци во сообраќајна несреќа што се случи ноќеска на регионалниот пат Кавадарци-Мушов Гроб. Несреќата се случил помеѓу автомобил „КИА“ и мотоцикл „Сузуки 750“. Во несреќата повреден е и…

Деветнаесетгодишно момче со автомобил удри двајца пешаци

Деветнаесет годишен скопјанец синоќа околу 22.55 часот на крстосницата од улиците „Војдан Чернодрински“, „Славеј Планина“ и „Кримска“ во Скопје, со автомобил „Фиат Пунто“, удри во пешаците А.Ш.(44) и Х.Ш.(18), двајцата од Скопје. Притоа,…

Мотоциклист удри во 83-годишна жена на „Партизанска“ и побегна

Непознато лице со мотоцикл синоќа на бул.„Партизански Одреди“ во Скопје удри во 83-годишна жена пешак и побегна од местото. Жената се здобила со тешки повреди и била пренесена на лекување во Ургентен центар при комплекс клиники „Мајка…

Боинг 787 на „Бритиш Ерлајнс“ принудно слета во Истанбул

Авион на компанијата „Бритиш Ерлајнс“ кој пренесувал 211 патници, принудно слетал во Истанбул поради проблеми со еден од моторите, пренесе ДПА. Боингот летал од Ченај, во јужна Индија, кон Лондон. По истекувањето на горивото, авионот…

Вучиќ: Нема да има насилно преземање на власта

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека нема поважни работи од тоа земјата да се обнови, да му се помогне на народот на Косово да ја сочува својата безбедност, но порача и дека нема да има насилно преземање на власта во Србија.…

Силно невреме во Швајцарија и Франција, има и загинати

Една жена загинала кога на неа паднало дрво, а друга жена загинала во несреќа на езеро во источна Франција, кое вчера го погоди силно невреме, како и западна и централна Швајцарија Германска туристка го загуби животот во камп во…

Се судрија два мали авиони во Нов Зеланд, загинаа двајцата пилоти

Два лесни авиони се судрија при слетување на аеродромот „Худ“ на Нов Зеланд, двајцата пилоти загинаа, соопшти полицијата. Според информациите, еден од авионите пренесувал четворица падобранци, кои искочиле од авионот непосредно пред…

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија ниту ова лето не доби датум за преговори, а нема ниту оставка од…

Зоран Заев продолжува ноторно да ја лаже македонската јавност. Република Македонија ниту ова лето не доби датум за преговори со Европската Унија, а нема ниту оставка и повлекување на аблолицираниот Заев. Заев повторно ги излажа граѓаните…

Од попладнево невреме – УХМР со најнова метео прогноза

Времето претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне на места нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално и во форма на невреме. Минималната температура ќе биде помеѓу 12 и 20, а максималната ќе достигне…

Трамп повторно го нападна градоначалникот на Лондон поради насилствата

Американскиот претседател Доналд Трамп уште еднаш го критикуваше градоначалникот на Лондон, Садик Кан, нарекувајќи го „катастрофа“, кој го уништува главниот град на Велика Британија. Неговите коментари следат по серијата напади во Лондон…

Саудиска Арабија пресретна беспилотно летало од јеменските бунтовници

Саудиска Арабија пресретна беспилотно летало, кое јеменските бунтовници го насочија кон саудискиот град Аба во јужниот дел од земјата. Леталото било соборено, а во нападот немало жртви ниту материјални штети, соопшти арапската воена…

На авион му експлодираа гумите при слетување, повредени неколку патници

Неколку патници се повредени кога на авионот „Јунајтед ерлајнс“ му експлодирале гумите при слетувањето на аеродромот во Њујорк, во американската сојузна држава Њу Џерси. Авионот на летот 627 од Денвер со 166 патници, по експлозијата на…

Втор ден “Запознај ја Преспа” започнува со традиционалната вело тура…

Вториот ден на "Запознај ја Преспа" започна со низа спортски и еколошки активности. Традиционалната велосипедска тура "Тур де Гачичица" која по шести пат се вози на оваа планина започна во 10 часот. Преку 200 учесници од целата држава и…

Фото: Заев во авион како и сите граѓани, патува со економска класа

Премиерот Зоран Заев денеска бил забележан како со авион патува со економска класа, па граѓани го објавија на социјалните мрежи, а фотографиите станаа хит, со оглед дека Заев е првиот македонски премиер кој не се луксузира. Премиерот…

Избор на ново партиско раководство во СДСМ

Денеска во Охрид ќе се одржи деветтата седница на Централниот одбор на СДСМ. На седницата ќе се дебатира за суштинските промени во партијата, новот систем на делување и работа на партијата, напредокот на државата, а се очекува и…

Полицијата на секој чекор во Скопје: Фрчат казни за брзо возење

Во периодот од 00.00 до 05.00 часот на 16.06.2019 година Одделението за безбедност на патниот сообраќај при Секторот за внатрешни работи Скопје спроведе акциска контрола за откривање на возачи кои управуваат со возило под дејство на…

Ова никако не смеете да го премолчите – Успешната врска се темели на…

Довербата е една од најважните работи на кои се темели една врска, но и таа не може без едно нешто. Тоа е искреноста. Некои велат подобро горка вистина, отколку слатка лага, па затоа во продолжение ви приложуваме две работи кои за…