Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ИнтервјуВо тренд...

Интервју на Лепа Брена за Centar.mk: Најубавите забвави се со македонски песни

Екслузивно интервју на Centar.mk со една од најпопуларните југословенски ѕвезди Лепа Брена, која месецов го оддржува својот концерт во Скопје.

Доаѓате во Скопје на 15-ти декември, на 35 годишнината од почетокот на Вашата кариера, кога сме сред новогодишната еуфорија. Зошто ги избравте Скопје и Македонија?
– Јас сум југословенска пејачка, нормално работиме во Белград, работиме во Скопје, како и во сите големи градови на поранешната Југославија.

На вашите концерти понекогаш пеете изворни македонски песни? Дали можеме да очекуваме изведба на некоја позната македонска песна на овој спектакл?
– Секако, јас од секогаш сум сакала да пеам македонски песни, ја обожувам македонската музика и мислам дека некако најубавите забави биле со македонски песни, не само тука во Македонија, туку каде и да одам. Како може да се пее, а да не се испее некоја македонска песна.

Кои се вашите планови во Новата 2019-та?
– Па бидејќи оваа година направив документарен филм кој се вика “Сладок грев, Лепа Брена” од три дела направив албум кој се вика Зар е важно дали се пева или пјева?. Цела 2019-та година ќе помине во промвоирање на истоимениот албум и голем концерт.

Можам да ја најавам и големата турнеја во Австралија, каде ќе пееме во Перт, Мелбурн, Брисбен и Сиднеј, во јануари месец. Мој специјален гостин ќе биде Стефан Живојновиќ, мојот син кој и за 2019-та година најавува исто така свој прв албум во кариера, па така се надевам дека ќе биде многу многу добар.

 

Инаку големиот концерт на Лепа Брена се оддржува во Vip Арена Борис Трајковски на 15-ти декември, за време на предновогодишната еуфорија во главниот град.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Нов силен земјотрес го погоди Чиле: Се слушна силен звук

Силен земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Чиле. Според EMSC, земјотресот се случил во 14:33 часот по локално време. Епицентарот на земјотресот бил на… Прочитај повеќе

Полицијата им е зад пети на кластерот интернет терористи осомничени за дојавите за бомби во Македонија?

Деновиве во Србија, Босна и Херцеговина и Бугарија на сличен принцип како и во Македонија стигнаа десетици дојави за бомби во училишта и образовни институции, пишува Centar.mk. Во Бугарските медиуми… Прочитај повеќе

Го вклучија црвениот аларм: Америка итно ги повика своите граѓани да ја напуштат Русија

Американскиот Стејт департмент издаде итно предупредување до своите граѓани да не патуваат во Русија. Во соопштението се наведува дека на сите американски државјани во Русија им се препорачува што поскоро… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе