Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Daily Archives

декември 6, 2018

Почина Јован Ристов

Денеска во Скопје ненадејно почина Јован Ристов, основачот и прв директор на Управата за заштита на културното наследство. Ристов беше истакнат правник што се бореше за заштита на културното наследство. Беше основач и прв директор на…

Вечерва се огласија од канинетот на Ѓорге Иванов – откако во судница протекоа…

Кабинетот на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, ги отфрла, како што се наведува, ,,континуираните и очајни обиди” за вмешување на претседателот на Република Македонија и Кабинетот во настаните од 27 април 2017 година.…

Трагедија во Струмица – има загинат бо тешката сообраќајка

Триесет и седумгодишен маж загина во сообраќајна несреќа што се случила вчера на патот Струмица – Ново Село, поточно на влезот во село Босилово. Според информациите на МВР, несреќата се случила околу 21 и 50 часот кога автомобил „опел…

Политички земјотрес: Шокантните информации од сведочењата ја одлагаат амнестијата

Новите моменти во судскиот процес за 27 април влијаат врз работата на координативното тело за помирување и интеграција, особено во подготовката на новиот закон за амнестија, кој, според најавите, требаше да биде готов до утре. Неофицијално,…

Нинџа: ВМРО ги постави за водачи Дурловски, Дамовски, Јовановски и Илиевски

На протестите беа поставени фиктивни водачи кои беа контролирани од ВМРО-ДПМНЕ. Водачи беа Борис Дамовски, Владо Јовановски, Игор Дурловски, Богдан Илиевски. Почнаа протестите, моја задача беше да ги следам и да ја известувам службата, рече…

Нинџа: Во ВМРО беа и од кабинетот на Иванов, требаше да биде прогласена воена состојба

,,Заменик началникот Никола Бошковски го побара директорот на УБК, Владимир Атанасовски велејќи му дека во Собранието е хаос, по што Атанасовски цинично му одговорил ,,комуњарите сакаат да бираат претседател, така им е” и го извести дека во…

Пресврт на судењето за крвавиот четврток – “27 април беше управуван од штабот…

Попладнето на 27 април 2017 година обвинетиот Александар Василевски-Нинџа контактирал со двајцата поранешни шефови на УБК, Сашо Мијалков и Владимир Атанасовски, а попладнето заминал во штабот на ВМРО-ДПМНЕ од каде што, како што тврди, се…

Утрово тажна вест: Почина екс-претседателот на макеоднското Собрание, Љубиша Георгиевски

Утринава, на 81-годишна возраст, почина режисерот и драмски писател Љубиша Гоергиевски, објави на „Фејсбук“ поранешниот директор на Драмски театар, Роберт Вељановски. „Утринава Македонија се збогува со еден од најголемите нејзини синови!…

Утре без струја делови на Чучер Сандево и Карпош

Од ЕВН Македонија АД, информираат дека утре без електрична енергија ќе останат: Во периодот од 09.30 до 14.00 часот, дел од корисниците од село Горно Оризари, како и корисниците од селата Бразда и Голиево. ( општина Чучер Сандево ) Во…

Возачи во Романија под истрага, краделе бензин од возилата на брзата помош

16 возачи на брзата помош во Романија се под истрага бидејќи се осомничени за крадење бензин од возилата, што можело да доведе до смрт на осум пациенти. Обвинителот Маријан Сорин Лија рече дека возачите од градот Корабија, на југот на…

ЕВН го одбележa Меѓународниот ден на волонтерите

Волонтерите на ЕВН со активности во Скопје, Велес и Гостивар го одбележаа 5 Декември, Светскиот ден на волонтерството. Во скопската населба Ново Лисиче во парк покрај станбени објекти, волонтерите на ЕВН направија игралиште за забава и…

Делови од Скопје без струја

Од „ЕВН Македонија“ АД информираат дека во текот на денот поради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, без електрична енергија ќе останат општина Кисела Вода и Сарај. Во период од 08:30 до 11:30 часот, без струја ќе останат…

Постудено и ветровито, со температура до 12 степени

Времето денеска ќе биде сончево и претпладне постудено со мала локална облачност, само во западните делови со умерена облачност. Ќе дува слаб северен ветер. Максималната температура ќе се движи од 4 до 12 степени. Во Скопје ќе биде сончево…

Вечер на младата македонска драматургиja

Вечерва со почеток од 18:30 часот, во просториите на Културно-информативниот центар на Република Македонија во Софија, Бугарија, ќе се одржи јавно читање на кратките сценарија и кратки текстови од младите македонски драматурзи, Марина…

Заев ќе учествува на втората јавна дискусија за нацрт-амандманите за уставни измени

Денеска со почеток во 12 часот, во свечениот амфитеатар 1 во Универзитетот ФОН, премиерот Зоран Заев ќе учествува и ќе се обрати на втората јавна дискусија за нацрт-амандманите за измени на Уставот на Република Македонија. Покрај…

Два американски авиони паднаа во морето кај Јапонија

Авио-цистерна и ловечки авион на американските маринци се урнаа во близина на брегот на Јапонија, при што се пронајдени две лица, а петмина се водат како исчезнати. Од Маринскиот корпус на Соединетите Американски Држави соопштија дека…

Протест на ВМРО-ДПМНЕ в недела во Кочани

ВМРО-ДПМНЕ најави протест за в недела во Кочани. Од таму порачаа дека време е Заев да замине во политичка пензија. „Срамен е односот на власта кон најгорливиот проблем на граѓаните, загадувањето на воздуухот. Срамен е фактот што власта…

СДСМ: Општина Гази Баба заплени еден тон отпадни гуми планирани за греење

Општина Гази Баба во текот на вчерашниот ден заплени еден тон отпадни гуми планирани за греење во ромското маало во Ченто, пред бензинската пумпа на „Макоил“. Ова е само една од мерките што оваа општина и надлежните инспекции ги преземаат…

„Жолти елеци“: Предоцна е донесена одлуката за откажување од зголемувањето на данокот

Француските демонстранти синоќа ја поздравија одлуката на претседателот Емануел Макрон за откажување од зголемувањето на данкот на горивото, кое беше планирано за следната година, но велат дека можеби тоа нема да биде доволно за да се смири…

Изложба „Постварување“ на Сотир Хаџи Николов

Утре, 7 декември, во 18.30 часот во ликовната галерија на Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп ќе биде отворена изложбата „Постварување“ од уметникот Сотир Хаџи Николов од Гевгелија. Изложбата која содржи слики и објекти и е…