Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Дебакл на ДПМНЕ – еве колку народ се насобра на митингот на опозицијата

„Изгреј зоро“, „А зина, а измами“, „Црна економија“ се само дел од паролите кои вчера можеа да се забележат на протестот на ВМРО-ДПМНЕ.

Демонстрантите со македонски знамиња и пароли се собраа пред партиското седиште на ВМРО-ДПМНЕ и оттаму заедно со претседателот на партијата, Христијан Мицковски, и членовите на ВМРО-ДПМНЕ тргнаа на протестен марш кон Владата.

Демонстрантите со химната на ВМРО-ДПМНЕ, како и низа други македонски песни од пред Палата Христо Татарчев на плоштадот ВМРО, и со скандирање „Македонија… Македонија… ВМРО-ДПМНЕ..ВМРО-ДПМНЕ… Едно име имаме и Оставка… Оставка“ се упатија кон Владата.

Протестен марш се одржа и минатата недела.

(фото Макфакс)

Во тренд…