Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Анкара: Издаден налог за апсење на организаторите на убиството на Кашоги

Турскиот државен обвинител издаде налог за апсење на најблиските соработници на официјалниот саудиски заменик шеф на службата за разузнавање, под сомнение дека планирале убиство на новинарот Џамал Кашоги, изјавиле двајца турски функционери, пренесе Ројтерс.

Во обвинителството заклучиле дека постојат силни сомневања дека Сауд Ал-Катани и генералот Ахмет Ал-Асири, кои беа сменети од функциите во октомври, биле меѓу организаторите на убиството на 2 октомври во саудискиот конзулат во Истанбул

Во тренд…