Секогаш во средиштето на збиднувањата...

„Македонија блокира“: Поразот на Заев почнува утре со големиот сенароден митинг пред Собранието

Иницијативата „Македонија блокира“ на денешната прес-конференција се осврна на, како што велат оттаму, големиот сенароден македонски митинг што ќе се одржи пред Собранието, утре, 1 декември.

На прес-конференцијата се обрати Драган Угриновски, координатор на „Македонија блокира“, кој го најави утрешниот митинг закажан во 12 часот.

„’Македонија блокира’, во која членуваат 84 организации – политички партии, невладини организации, граѓански иницијативи од земјата и дијаспората, утре, 1 декември, почнува со големиот сенароден протест пред Собранието на Република Макеоднија. Во исто време, Собранието утре почнува со расправа по нацрт-амандманите за промена на Уставот, со кој се брише сè што е македонско. ‘Македонија блокира’ ја почнува финалната битка со марионетската власт за одбрана на вековното македонско име, идентитетот, историјата и традицијата на македонскиот народ“, истакна тој.

Додаде дека целта на протестот е со еден услов – распуштање на Собранието и избори без Зоран Заев како премиер.

„Ова е момент кога татковината повикува и сите ние единствени и сплотени ќе успееме против злото во Македонија. Оваа зло што му се случува на Република Македонија има свое име. Се вика Зоран Заев, кој со своите странски газди сака да сруши сè што е македонско. Оваа битка ќе биде решена со спречување промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори со еден услов, а тоа е избори без Зоран Заев како премиер“, посочи Угриновски.

Тој воедно побара разбирање од народот за сообраќајните метежи што ќе следуваат во периодот што претстои бидејќи, како што рече, ќе има секојдневни блокади.

Од иницијативата го повикуваат и претседателот на државата, Ѓорге Иванов, да биде на страната на македонскиот народ и да му се придружи на големиот протест.

(Makfax)