Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Месен ручек: Плескавици кои ќе ве воодушеват!

Подгответе вкусни плескавици по специјален рецепт!

Состојки:

500 гр мелено месо;4 лажици брашно;200 гр кисела павлака Пекабела;1 кесичка прашок за печиво;1 помала главица кромид;1-2 чешниња лук;масло;мешавина од зачини;сол ;бибер

Начин на подготовка:

Разматете јајца, павлака и прашок за печиво, лук и кромид, мелено месо па додајте зачини. Оставете ја смесата да отстои барем половина час.

Од масата со раце обликувајте плескавици или ако сакате поедноставно, смесата вадете ја со лажица и пржете на врело масло.

Послужете со печен компир.

Добар апетит!