Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Корпички од моркови

Комбинацијата од многу различни состојки дава неверојатен вкус!

 

 

Состојки:

 • 150 гр моркови
 • 3 јајца
 • прстофат сол
 • 150 гр омекнат путер
 • 150 гр шеќер
 • кора и сок од 1/2 непрскан портокал
 • 100 гр брашно
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • 40 гр мелени бадеми
 • 40 гр мелени ореви
 • 1/2 лажичка цимет во прав
 • прстофат каранфилче во прав
 • 3 прстофата ѓумбир во прав

Состојки за капи:

 • 2 белки
 • 100 гр шеќер

Начин на подготовка:

Вклучете ја рерната на 180 степени да се загрее. Морковите изрендајте ги. Одвојте ги белките од жолчките, додајте сол и разматете ги во цврст снег. Посебно пенасто разматете путер и шеќер, жолчки, кора од портокал и сок. На крај измешајте брашно, прашок за печиво, ореви и бадеми, аромати и моркови. Лесно додајте го и снегот од белки.

На плех за мафини ставете хартиени корпички, наполнете ги со тесто, ставете ги во рерна и печете ги околу 30 минути.

Разматете белки со шеќерен сируп за да добиете снег. Премачкајте ги корпичките и посипете со цимет.

Во тренд…